Kuchenka mikrofalowa to użyteczny pomocnik w kuchni, który umożliwia szybkie podgrzewanie płynów i żywności. W zależności od funkcji specjalnych kuchenka mikrofalowa może nawet przejąć czynności gotowania i pieczenia.


Dzięki kuchence mikrofalowej można wykorzystać resztki z obiadu lub już ugotowane jedzenie z poprzedniego dnia, układając danie na talerzu lub w pojemniku nadającym się do mikrofalówki. W razie potrzeby wystarczy umieścić naczynie w kuchence mikrofalowej, wybrać czas gotowania i w ciągu kilku sekund otrzymujemy gorący posiłek. Oszczędzamy nie tylko czas, ale i naczynia.
Zarówno single, jak i całe rodziny chętnie korzystają z kuchenek mikrofalowych, a ponadto urządzenia te są również bardzo popularne w biurach. Wystarczy szybko podgrzać przyniesione z domu jedzenie i przerwa na lunch jest wykorzystana efektywnie.


Decydując się na zakup kuchenki mikrofalowej, powinniśmy uwzględnić rodzaj posiłków, które zamierzamy przygotowywać, ilość osób, dla których będą przyrządzane dania i aranżację wnętrza kuchennego.
Na rynku dostępne są różne rodzaje kuchenek mikrofalowych, a wśród nich można znaleźć kuchenki wolnostojące i kuchenki do zabudowy o zróżnicowanej mocy, pojemności i zdywersyfikowanej wielkości.
Największą popularnością cieszą się kuchenki mikrofalowe wolnostojące, ponieważ są one bardzo praktyczne i łatwo można je wkomponować we wnętrze kuchni. Poza tym posiadają one szeroki zakres funkcji, można w nich podgrzewać dania w klasyczny sposób lub posłużyć się kuchenką mikrofalową wielofunkcyjną, która jest zaopatrzona w kilka poziomów trybu kombinowanego. W ofertach znajdują się kuchenki z możliwością gotowania na parze, warianty z grillem, modele z piekarnikiem i funkcją termoobiegu.


Natomiast kuchenki mikrofalowe do zabudowy wymagają odpowiedniej przestrzeni z wentylacją. Charakteryzują się one dużą pojemnością, nawet większą niż 30 litrów, są stabilne, a odpowiednio wkomponowana kuchenka mikrofalowa do zabudowy może stać się stylowym dodatkiem aranżacji kuchni. Niektóre warianty tego typu kuchenek są wyposażone w automatyczne menu, dzięki czemu można zaprogramować danie, a kuchenka automatycznie dopasowuje moc i czas przyrządzania posiłku.
Niektóre modele nowoczesnych kuchenek mikrofalowych cechują się dużą mocą, dzięki czemu ich komora bardzo szybko się nagrzewa, co pozwala na przygotowanie posiłku w krótkim czasie. Inne modele posiadają funkcje elektronicznego sterowania, co zapewnia zgodne z konkretnymi wymaganiami przygotowanie posiłku.

Oferowane są też kuchenki mikrofalowe, które posiadają specjalny system termoobiegu gwarantujący równomierne opiekanie potraw.
Kuchenkę mikrofalową można również wykorzystać z powodzeniem do podgrzewania napojów lub rozmrażania potraw.