Są takie momenty, że każdy w pewnym momencie swojego życia staje przed dylematem urządzenia na nowo, lub po prostu wyremontowana łazienki. I tu pojawia się kluczowe pytanie, czy lepiej wstawić wannę, a jak nie to czy kabinę prysznicową. Jeśli już kabinę, to czy ma to być kabina prysznicowa z brodzikiem, czy może jednak bez? W większości przypadków jest to kwestia upodobań, wygody, gabarytów pomieszczenia w którym znajduje się łazienka, finansów, lub stanu zdrowotnego osób które będą korzystać z kabiny prysznicowej, lub wanny.
Jeśli jednak wybór padnie na kategorię pryszniców, to dużą popularnością cieszą się kabiny typu walk-in. A co to jest walk-in?

Prysznic zwany walk-in – czyli wersja bez brodzika.

Można powiedzieć, że zalet i wad takiego rozwiązania prysznica bez brodzika jest tyle samo, co w przypadku natrysku z kabiną prysznicową z brodzikiem. Jednak najważniejsza zaletą prysznica walk-in jest to, że możemy go umiejscowić praktycznie w każdym miejscu łazienki. Nie musi on być rogu tak jak w przypadku tradycyjnej kabiny z brodzikiem. Taki prysznic sprawdza się w pomieszczeniach łazienkowych o małej powierzchni, gdzie w taki walk-in wygląda bardzo elegancko jak i też optycznie daje większą przestrzeń. Następną zaletą jest to, że przestrzeń wewnętrzna takiego prysznica będzie większa niż w przypadku systemu kabinowego z brodzikiem. Poza tym prysznic bez brodzika, to lepszy komfort korzystania przez osoby starsze, niepełnosprawne, schorowane oraz dzieci. Kolejną zaletą jest łatwiejsze utrzymanie takiej łazienki w czystości, ponieważ część kąpielowa jest często oddzielona jednym elementem od reszty pomieszczenia. Co wygląda bardzo estetycznie, nowocześnie i świeżo.
Niestety montaż prysznica walk-in nie jest tak prosta jak w przypadku natrysku z brodzikiem. Najlepiej kiedy zamontuje taki prysznic sprawdzony fachowiec który ma odpowiednią wiedzę na ten temat. Podłoga pod taki prysznic musi być odpowiednio pogłębiona, aby woda odpowiednio wpływała do rur. Powinna być dobrze wypoziomowana, oraz uszczelniona, aby zminimalizować do minimum możliwość zalania łazienki i ewentualnych sąsiadów. Dlatego opcja prysznica bez brodzika jest droższa w montażu, niż ta z brodzikiem. Kolejnym minusem jest to, że niekiedy niemożliwa w montażu z powodów warunków mieszkaniowych. Natomiast wielką zaletą jest, to że korzystając z takiego prysznica można stać na gładkiej powierzchni. To właśnie ta gładka powierzchnia łatwo może zamienić się w wadę, ponieważ przy takim rozwiązaniu niestety tracimy jakąkolwiek możliwość kąpielową.

Klasyczne rozwiązanie prysznic z brodzikiem

Kiedy nie ma możliwości wstawienia wanny do łazienki jedną z głównych zalet kabiny prysznicowej z brodzikiem jest to, że można tak jak w przypadku wanny nabierać do niego wody. To duża zaleta kiedy nagle trzeba zrobić błyskawiczne pranie ręczne. Udogodnienie jeśli trzeba np: wykąpać dziecko.
Na rynku są różne modele kabin z brodzikiem, więc każdy powinien znaleźć i dobrać coś dla siebie biorąc pod uwagę potencjalnych użytkowników takiej kabiny jak; osoby starsze, czy dzieci. Problemem, dla takich osób może okazać się pokonanie progu brodzika. Takie progi mają różną wysokość w zależności od wybranego modelu. Natomiast zaletą dla tej grupy osób może okazać się już wmontowane siedzisko w brodziku, lub forma wgłębienia w dolnej części, co umożliwiać będzie kąpiel w pozycji siedzącej. Niestety kabiny te mają w środku ograniczoną przestrzeń, oraz z góry narzucony kształt. Ze względu na większą ilość zakamarków, zgięć kabina prysznicowa z brodzikiem jest trudniejsza w utrzymaniu czystości.

Warto przeanalizować wszystkie plusy i minusy kabin prysznicowych zarówno jak w wersji klasycznej, jak i w wersji otwartej, oraz wybrać najlepszy wariant dla swoich potrzeb, upodobań estetycznych, możliwości mieszkaniowych, funkcjonalności, oraz potencjalnych użytkowników. Kabina prysznicowa, to inwestycja na lata…