Pojawienie się dziecka jest przełomowym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Musimy zadbać o tak wiele rzeczy, jednocześnie ciesząc się z pojawienia się nowego członka rodziny. Jedną z ważnych kwestii, o których musimy pomyśleć jest urządzenie pokoju dziecięcego. Warto zaprojektować go w taki sposób, aby w miarę jak dziecko rośnie, łatwo było wprowadzać w nim niezbędne zmiany. Zastanówmy się więc jak urządzić pokój małego dziecka, kilkulatka, a następnie nastolatka. Weźmiemy pod uwagę zarówno uniwersalne, jak i bardziej personalizowane rozwiązania.

Pokój dla niemowlaka i małego dziecka

Wielu rodziców przygotowuje pokój dla dziecka nawet na kilka miesięcy przed jego narodzinami. Bierzemy pod uwagę wszystko co może się tam przydać i co sprawi, że ten najmłodszy członek rodziny będzie czuł się w swoim pokoju jak najbardziej komfortowo. Nie zapominamy również o zapewnieniu mu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Na początek warto pomyśleć o kolorach ścian. Najlepiej, aby były to jasne, pastelowe odcienie, które będą wpływały na dziecko kojąco i łagodnie. Następnym elementem będą meble. Wybór jest naprawdę ogromny, jednak musimy pamiętać o tym, że nie każdy mebel jest odpowiednio zabezpieczony. W wielu przypadkach będziemy musieli zabezpieczyć ranty szafek i półek, tak aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy.

Pokój dla kilkulatka i nastolatka

W miarę upływu czasu, dziecko coraz bardziej rośnie i pokój, który dla niego urządziliśmy przed jego narodzinami, przestaje spełniać swoje funkcje. Łóżeczko używane do tej pory przestaje być użyteczne i trzeba wymienić je na coś nowego. Ponadto dziecko zaczyna mieć swoich ulubionych bohaterów kreskówek i chce ich widzieć wszędzie. W tym momencie warto pomyśleć o pościeli lub innych elementach z motywami z ulubionej bajki. Kolejna zmiana następuje wtedy kiedy dziecko staje się nastolatkiem, Zazwyczaj jego zainteresowania diametralnie się zmieniają, a co za tym idzie, zmienia się również wystrój pokoju, który w tym przypadku warto uwzględnić z dzieckiem.