Czasami pojawiają się bardzo korzystne oferty sprzedaży domu do remontu. Możemy zdobyć prawdziwą perełkę za niewygórowaną cenę. To prawda, że za materiały potrzebne do remontu zapłacimy sporo, dlatego przy zakupie warto przeliczyć koszty. Często jednak są to budynki i pomieszczenia, które mają swoją historię i które po odpowiedniej przebudowie mogą stworzyć ciekawy charakterystyczny klimat. Z wielu takich budynków powstały hotele butikowe, ale również domy prywatne, które z daleka wyróżniają się swoją formą lub stylem. Aby tak się stało, trzeba włożyć sporo pracy i środków w remont takiego budynku. Jak się za to zabrać?

Od czego zacząć

Na początek, musimy zastanowić się, czy będziemy remontować dom swoimi siłami, czy też powierzymy to firmie remontowej. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, o których warto pamiętać. Jeśli chodzi o własnoręczne wykonanie remontu, z pewnością pozwoli nam ono sporo zaoszczędzić. Z drugiej strony, jeśli nie mamy nikogo do pomocy, a na co dzień jesteśmy w pracy zawodowej, remont taki będzie się ciągnął całymi miesiącami. Należy wziąć pod uwagę również swoje umiejętności. Jeśli nie jesteśmy pewni jak coś zrobić, lepiej będzie skorzystać z pomocy specjalistów, chociaż na niektórych etapach pracy, jak na przykład na podłączeniu wody czy prądu.

Jak zaplanować remont

Aby w ogóle przystąpić do remontu, musimy mieć gotowy plan. Co prawda budynek, który będziemy remontować ma już swoją formę, jednak jeśli chodzi o wnętrza, to mamy tutaj szerokie pole wyboru. Możemy wyburzyć niektóre ściany bądź dobudować inne, pamiętając jednak o zachowaniu ścian nośnych. Poza tym, możemy zaprojektować przestrzeń dla każdego członka rodziny lub, w przypadku hoteli, dla każdego z gości. Pokoje mogą różnić się między sobą stylem, wyglądem i wyposażeniem, co z pewnością niejednemu przypadnie do gustu. Jeżeli projekt jest już gotowy, możemy zaopatrzyć się w materiały niezbędne do wykonania remontu, mając na uwadze, że wcześniej oszacowane ilości mogą nie pokrywać się w pełni z rzeczywistością. Jeżeli więc określiliśmy pewną kwotę, która powinna wystarczyć na cały remont, warto dodać do niej chociaż jedną trzecią, aby mieć realny obraz potrzebnych finansów.