Wystrój każdego wnętrza w domu ma sprzyjać relaksowi i sprawiać, że każdy z domowników będzie czuł się tam dobrze. Niezależnie od tego jakie są nasze upodobania w kwestii wykończenia i aranżacji, chcemy osiągnąć właśnie taki efekt. Jednym z rozwiązań może być nowoczesny styl wystroju wnętrz, który opiera się w głównej mierze na minimalizmie, prostocie, ale także funkcjonalności wszystkich elementów. Niezwykle ważne jest aby każdy z nich współgrał z pozostałymi, tworząc jedną harmonijną całość. Będzie ona sprawiała, że w takich pomieszczeniach poczujemy się po prostu dobrze, jak w prawdziwym domu, do którego chce się wracać.

Nowoczesny wystrój domu

Jak już wspomnieliśmy, nowoczesny wystrój wnętrz to przede wszystkim minimalizm. To właśnie on sprawia, że wnętrze wydaje się przestronne i jasne. Nierzadko sprawia również wrażenie czystości i lekkości, a wszystkie te cechy sprawiają, że czujemy się w danym wnętrzu bardzo dobrze. Chociaż minimalizm kojarzy się czasem z ograniczeniem ilości mebli w danym pomieszczeniu, to nie jest jego jedyne założenie. Chodzi również o styl mebli. Jeszcze niedawno popularne były takie ze sporych rozmiarów ornamentami, czy zawijasami. Obecnie zdecydowanie odchodzi się od takich wzorów na rzecz prostych form bez większych udziwnień, a nawet bez elementów dekoracyjnych. Nie znaczy to jednak, że w minimalistycznym wnętrzu nie mogą znaleźć się żadne dekoracje. Wręcz przeciwnie – proste meble dają furtkę do indywidualnej aranżacji i wprowadzenia na przykład ciekawej grafiki.

Nowoczesny wystrój salonu

Pomieszczeniem, w którym spędzamy najwięcej czasu jest salon. Właśnie dlatego jego wystrój ma tak ważne znaczenie. Warto się zastanowić, czy czujemy się w nim dobrze, a jeśli nie, to wprowadzić pewne zmiany. Jednym z czynników, który wpływa na nasze samopoczucie jest ilość mebli. W niewielkim salonie wystarczy tak naprawdę kanapa, komoda, stół, jedna czy dwie szafki i… to wszystko. Nie ma potrzeby zagracania wnętrza meblami, które stworzą przytłaczające wrażenie. Jeśli już takie mamy, być może dobrym pomysłem będzie rezygnacja z niektórych z nich, aby stworzyć naprawdę nowoczesny wystrój wnętrza. Poza tym, wiele osób ma tendencję do gromadzenia sporej ilości ozdób i drobiazgów, które znajdują się na komodzie i na półkach. Chociaż same w sobie takie elementy dekoracyjne nie są złe, to jednak ich nadmiar może przytłaczać i wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Dekoracje jak najbardziej są mile widziane, jednak w bardzo niewielkiej ilości. Dużo lepiej będzie postawić na jakość, niż na ilość.

Nowoczesne materiały w wystroju wnętrz

Kolejną kwestią są materiały jakie zastosujemy w danym wnętrzu. O ile kiedyś były to głównie tapety i boazerie, o tyle dzisiaj wybór jest znacznie większy, a od tamtych form odchodzi się na rzecz bardziej nowoczesnych. Rzadko kto kładzie tapety na ściany, a nawet jeśli się one tam znajdą, w niczym nie przypominają tych z poprzedniego wieku. Lepszym rozwiązaniem w nowoczesnym wystroju wnętrza będzie jednak pozostawienie czystych ścian, pomalowanych na wybrany kolor i ewentualne uzupełnienie ich materiałami dekoracyjnymi. Jednym z ciekawych wyborów będzie tutaj drewno, które możemy umieścić na przykład w wybranych narożnikach. Ładnie będzie ono wyglądało również w połączeniu z niektórymi modelami szafy, jako jej przedłużenie. Poza tym, coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest beton architektoniczny, który sprawdzi się zarówno w przypadku industrialnego wystroju wnętrza, jak i w każdym innym stylu łączonym.

Nowoczesny wystrój wnętrz – kolory

Kolejnym ważnym elementem jest kolorystyka wnętrza. Minimalizm kojarzy nam się zazwyczaj z czystymi, jasnymi kolorami, które nie przykuwają zbytniej uwagi. W wielu przypadkach jest to po prostu biel lub delikatne odcienie szarości, czy beżu, które jednak są bardzo stonowane. Kolor ścian w nowoczesnym wystroju wnętrza nie może odwracać uwagi od całej jego formy. Delikatne, nie rzucające się w oczy kolory podkreślają jasność, a także czystość danego pomieszczenia. Będą one dobrym rozwiązaniem do salonu, a także do innych pomieszczeń. Istnieją jednak również nowoczesne aranżacje wnętrz, które oprócz wspomnianych kolorów zawierają również jeden ciemniejszy, który ma nieco przełamać jasność i nadać wnętrzu charakteru. Może to być na przykład butelkowa zieleń, różnego rodzaju odcienie czerwieni, ciemniejsze odcienie szarości, a nawet czerń. Wyjątkiem może być tutaj pokój dziecięcy, w którym zastosowanie stylu nowoczesnego może się wiązać z nieco innymi rozwiązaniami i większymi możliwościami kolorystycznymi.

Nowoczesne wyposażenie wnętrz

Kolejnym elementem, który powinien współgrać z nowoczesnym wystrojem wnętrza, jest jego wyposażenie. Głównym celem, jaki chcemy osiągnąć za jego pomocą jest maksymalna oszczędność przestrzeni. W praktyce oznacza to na przykład, że zamiast dużej kanapy w salonie znajdzie się mniejsza rozkładana sofa. Podobnie kwestia może wyglądać ze stołem. W aneksie kuchennym zamiast wielkiego stołu, lepiej postawić na mniejszy, rozkładany stolik, który przyda się w przypadku wizyty gości. Takie rozwiązania sprawdzą się bardzo dobrze w niewielkich pomieszczeniach, ale również w przeciętnym mieszkaniu w bloku.