Elewacja domu jest jednym z elementów, który może dużo powiedzieć na temat jego ogólnego wyglądu, a także na temat właścicieli. Nic dziwnego, że chcemy aby wyglądała ona jak najlepiej. Obecnie dostępnych jest bardzo wiele różnorodnych rozwiązań, które prezentują się nowocześnie, a zarazem elegancko. Jednym z nich są panele elewacyjne z różnych materiałów, które nadają elewacji domu niepowtarzalnego wyglądu.

Panel elewacyjny – co to takiego

Panele wielu z nas mogą kojarzyć się głównie z tymi kładzionymi na podłogę wewnątrz domu. Istnieje jednak wiele paneli, które możemy zastosować również na zewnątrz i to niekoniecznie na podłogę, ale raczej na ściany. Jeżeli od czasu do czasu przyglądamy się mijanym domom lub przeglądamy różne projekty, prawdopodobnie nie raz widzieliśmy drewniane elementy ścienne, które tworzą ciekawą elewację. Chociaż przyjęło się, że najlepsze panele elewacyjne są wykonane właśnie z drewna, to jednak można spotkać również panele PCV, które są zazwyczaj nieco tańsze. Zasada działania panelu elewacyjnego jest podobna jak w przypadku paneli podłogowych, z tą różnicą, że można używać je na zewnątrz i są one dostosowane do zmiennych warunków klimatycznych.

Panele elewacyjne PCV

Jak już wspomnieliśmy panele elewacyjne PCV są nieco tańszą alternatywą dla paneli drewnianych lub drewnopodobnych. Jednak nie tylko cena sprawia, że panele PCV cieszą się tak dużą popularnością. Wielu wybiera właśnie ten rodzaj paneli ze względu na ich praktyczność. Trzeba bowiem zauważyć, że raz zamontowane panele elewacyjne PCV nie wymagają większych zabiegów pielęgnacyjnych. Różnią się więc one zdecydowanie od drewna, które co jakiś czas trzeba impregnować. Poza tym, właśnie ze względu na zastosowany materiał panele PCV są zazwyczaj bardziej trwałe i mogą nam służyć przez wiele lat bez konieczności ich wymiany. Cena paneli będzie zależała w dużej mierze od tego w jaki sposób są one wykonane. Proste panele PCV będą dość tanim wyborem, w odróżnieniu od paneli z różnego rodzaju zdobieniami.

Panele elewacyjne

Panele elewacyjne drewnopodobne

Panele drewnopodobne są kolejnym często stosowanym elementem elewacyjnym. Jak sama nazwa wskazuje, z wyglądu przypominają one drewno, jednak nie są z niego wykonane. Najczęściej używanymi materiałami są tutaj beton, kamień naturalny, a także tworzywa sztuczne. Jeśli chodzi o te ostatnie, są one najczęściej stosowane na domach jednorodzinnych lub wielorodzinnych. Panele betonowe są natomiast częściej wybierane w przypadku budynków publicznych. Niezależnie od zastosowanego materiału, tego rodzaju panele elewacyjne mogą służyć nam nawet przez 10 lat bez konieczności ich konserwacji. Ponadto, dobrze zamontowane, mogą zagwarantować nam poprawę termoizolacji we wnętrzu domu. Dzięki temu latem będzie chłodniej, a zima cieplej, a co za tym idzie rachunki za ogrzewanie powinny być nieco niższe.

Panele elewacyjne zewnętrzne – montaż

Montaż paneli elewacyjnych nie należy do najtrudniejszych. Przypomina on proces montowania paneli podłogowych, różniąc się jedynie powierzchnią montażu. Jako, że panele elewacyjne montuje się na ścianie na różnych jej wysokościach, potrzebne są specjalne zaczepy, dzięki którym panele będą się trzymać na ścianie nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Warto zauważyć, że w zależności od projektu, w niektórych domach panele elewacyjne montuje się na całej ścianie, natomiast w innych przypadkach stanowią one jedynie dodatek, swego rodzaju urozmaicenie od standardowego wyglądu elewacji. Dzięki zamontowaniu paneli elewacyjnych podkreślimy indywidualność naszego domu, a także jego charakter.

Panele elewacyjne PCV

Panele elewacyjne z blachy

Nieco mniej znanym i popularnym rozwiązaniem są panele elewacyjne z blachy. Choć na pierwszy rzut oka mogą się one wydawać nieco dziwnym pomysłem, to jednak w praktyce swoim wyglądem nie odbiegają one od paneli PCV czy drewnopodobnych, a nawet drewnianych. Prezentują się równie dobrze, tworząc jednak nieco inne kompozycje. Swoim wyglądem są najbardziej zbliżone do paneli elewacyjnych PVC, jednak zachowują swój wyjątkowy styl. Wybór paneli elewacyjnych z blachy podyktowany jest często czynnikami praktycznymi. O panele takie nie trzeba zbytnio dbać, a zastosowanie aluminium sprawia, że nie są one podatne na korozję ani zmienne warunki atmosferyczne. Poza tym, w przypadku paneli z blachy mamy możliwość wyboru różnorodnych kolorów i odcieni, dzięki czemu możemy stworzyć niepowtarzalny wzór na elewacji naszego domu.

Panele elewacyjne z ociepleniem

Choć wspomnieliśmy już o tym, że panele elewacyjne same w sobie stwarzają możliwość lepszej termoizolacji domu, o jednak istnieją również panele z ociepleniem, które zapewniają dodatkowe utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu. Rozwiązanie to jest przydatne zarówno zimą, jak i latem, gdyż pozwala nie tylko utrzymać wyższą temperaturę przy mrozach, ale również niższą temperaturę przy upałach. Jeśli zależy nam więc na oszczędności, panele elewacyjne z ociepleniem będą jednym z lepszych rozwiązań jakie możemy zastosować przy projektowaniu elewacji naszego domu.