Balkon jest tą częścią naszego mieszkania, z której chętnie korzystamy przez całe lato, a nawet w cieplejsze wiosenne i jesienne dni. Poranna kawa w promieniach wschodzącego słońca, popołudniowa kawa, czy wieczorny drink będą najlepiej smakowały właśnie na balkonie. Aby tak było, powinien być on odpowiednio urządzony. W tym artykule przedstawiamy kilka możliwych aranżacji oraz ogólne porady w jaki sposób urządzić zarówno mały, jak i nieco większy balkon.

Jak urządzić mały balkon

Największym wyzwaniem jest urządzenie balkonu o niewielkich rozmiarach. Niejedna osoba zastanawia się jak urządzić balkon w bloku, tak aby ładnie się on prezentował, a jednocześnie żeby zapewnić w nim przestrzeń do siedzenie przynajmniej dla dwóch osób. Chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać naprawdę trudnym zadaniem, to jednak nie jest to niewykonalne. Możemy tak zagospodarować przestrzeń na balkonie, że będzie się ona wydawała większa niż w rzeczywistości i starczy w niej miejsca na wszystkie niezbędne elementy. Na początek musimy jednak zadbać o bardzo istotną rzecz, jaką jest osłona naszego balkonu.

Balkon w bloku

Osłonki na balkon

Jeżeli chcemy uniknąć wścibskich spojrzeń sąsiadów oraz przechodniów, osłonki na balkon będą bardzo istotnym elementem jego wystroju. Nie mówimy tutaj oczywiście o balkonach murowanych, gdyż te same w sobie tworzą ochronę przed nieproszonymi spojrzeniami. Z drugiej strony, trzeba przyznać, że murowany balkon stwarza nieco przytłaczające wrażenie, jednak również da się go ładnie zaaranżować. Jeśli zaś chodzi o balkony z metalowymi szczebelkami, to warto je osłonić używając w tym celu jednego z powszechnie dostępnych materiałów. Przy jego wyborze warto pamiętać o tym, aby osłona była nieprzemakalna, a przy tym chroniła przed słońcem. Chociaż praktycznie wszystkie produkty dostępne na rynku spełniają tę funkcję, to jednak nie wszystkie są tej samej jakości, warto więc upewnić się co kupujemy.

Balkon w bloku – najlepsze rozwiązania

Przechodząc obok bloków rozmieszczonych w całym mieście, nietrudno dostrzec pięknie wyglądające balkony. Chociaż większość stawia na odpowiednie osłony, które uchronią ich prywatność, to jednak zdarzają się osoby, które nie lubią odgradzać się od świata zewnętrznego. Dzięki temu mamy możliwość podziwiania ich balkonów oraz czerpania z nich inspiracji. Ogólnie rzecz biorąc, na niewielkim balkonie w bloku sprawdzą się minimalistyczne rozwiązania. Warto umieścić tam dwa krzesła oraz stół z rattanu, kilka kwiatów, lampki led odporne na deszcz i wilgoć, a wszystko to uzupełnić elementami dekoracyjnymi. Na krzesłach można rozłożyć koce, należy jednak pamiętać o ich zwinięciu w razie niepogody. Przy nieco większym balkonie możemy pomyśleć także o rattanowej huśtawce, która umili nam chwile spędzane w tym miejscu. Dobrym pomysłem będzie również ustawienie kilku latarenek, które nadadzą balkonowi swoistego klimatu, szczególnie wieczorami, kiedy na zewnątrz zapada już zmierzch.

Jak urządzić mały balkon

Jak tanio urządzić balkon

Kolejną istotną kwestią jest fakt, że wielu z nas na urządzenie balkonu nie chce wydać zbyt dużo. Dlatego też warto kupować wyposażenie balkonu na promocjach. Krzesła balkonowe, czy ogrodowe, a także stoły z rattanu zazwyczaj są wyprzedawane po sezonie. Jest to więc idealna pora, aby kupić coś ładnego niewielkim kosztem. Jeśli natomiast chodzi o ozdoby, te również możemy zdobyć niewielkim kosztem. Lampki led zazwyczaj nie kosztują dużo, szczególnie że możemy kupić je w takich sieciówkach jak Pepco, czy KIK, gdzie ceny są bardzo przystępne. Podobnie sprawa się ma z latarenkami oraz świeczkami do nich. Koce również często dostępne są w promocjach, podobnie jak siedziska do krzeseł balkonowych. Kwiaty możemy wyhodować samodzielnie z sadzonek, które możemy zdobyć od znajomych. Można więc tanio urządzić balkon, który będzie prezentował się naprawdę ładnie. Niektórzy stawiają również na umieszczenie na ścianie bluszczy, tutaj jednak potrzeba odpowiednich zabiegów oraz ochrony rośliny.

Kolory na balkon

Wyzwaniem może być dobranie odpowiednich kolorów na balkon. Inspiracje są bardzo różne i jeśli chcemy czerpać po trochu z każdej z nich, może się okazać, że pomieszamy style oraz kolory, a całość nie będzie wcale wyglądać ładnie. Jeśli chodzi o same kolory i ich odpowiednie dobranie, możemy pomóc sobie używając koła kolorów, które bez problemu znajdziemy w Internecie. Na jego podstawie znajdziemy pasujące do siebie barwy i odcienie, które pomogą nam stworzyć harmonijną całość. Na nowoczesnych stylowych balkonach można dostrzec między innymi połączenie czerni i złota, które prezentuje się dość wyraziście, a jednocześnie elegancko. Dla fanów stylu boho dobrym wyborem będą naturalne kolory nawiązujące do świata natury, takie jak beż, biel, delikatna zieleń, itp. Jeśli zaś chcemy stworzyć balkon dla małej księżniczki, możemy wpleść w niego różowe elementy. Ciekawym pomysłem jest też styl marynarski, w którym możemy połączyć biel, granat oraz błękit. Inspiracji jest tyle ile różnych upodobań, jednak z pewnością uda nam się urządzić niepowtarzalny balkon, który będzie naszym ulubionym miejscem na ciepłe letnie dni.