Mieszkanie w bloku może nieść ze sobą szereg wyzwań. Jednym z nich jest niewielka powierzchnia lokum, która nierzadko waha się między 30, a 40 metrami kwadratowymi. Wielu osobom zależy na tym, żeby nawet w takim metrażu posiadać osobną sypialnię. W związku z tym, powstają niewielkich rozmiarów pomieszczenia, w których muszą znaleźć się wszystkie funkcjonalne sprzęty. Przekonajmy się w jaki sposób można urządzić mieszkanie o metrażu 30 m2.

Jak urządzić malutkie mieszkanie

Na początek przyjrzyjmy się ogólnym możliwościom i rozwiązaniom, które możemy zastosować w każdym mieszkaniu, niezależnie od jego powierzchni. W celu zaoszczędzenia miejsca, warto przemyśleć, czy aby na pewno wszystkie sprzęty, które chcemy w nim umieścić, są nam potrzebne. Podobnie kwestia ta wygląda z meblami. Ich ilość, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach nie może być zbyt przytłaczająca. Warto mieć na uwadze również wielkość mebli. Chociaż duże, szerokie komody świetnie się prezentują na wystawach sklepowych, niekoniecznie będą dobrym rozwiązaniem do małego mieszkania. O rozmiarach warto pomyśleć również przy wyborze sprzętów gospodarstwa domowego. Jeśli chcemy urządzić małe mieszkanie w sposób stylowy i z gustem, lepiej będzie postawić na mniejszą i nie tak głęboką pralkę, czy też kuchenkę. Te i inne rozwiązania pozwolą nam oszczędzić nieco przestrzeni, przez co wnętrze wyda się większe.

Jak urządzić małe mieszkanie 30 m

Poza ogólnymi regułami, warto wiedzieć w jaki konkretny sposób możemy urządzić mieszkanie o konkretnej wielkości. Sporo deweloperów oferuje mieszkania w nowym budownictwie o wielkości około 30m2. Nie jest to zbyt duża przestrzeń, szczególnie jeśli jest w niej wydzielona oddzielna sypialnia. Przyjrzyjmy się na początek właśnie takiemu układowi. W takim przypadku powierzchnia sypialni to zazwyczaj 8-10 metrów kwadratowych, na łazienkę przypada ok. 3-5 metrów, a więc na salon z aneksem, w zależności od tego czy mieszkanie posiada korytarz, czy też nie, pozostaje jakieś 14 – 19 metrów. Nie jest to duża przestrzeń, więc trzeba się wysilić, aby wszystko na niej zmieścić i aby mieszkanie nie wydawało się zagracone. Jeśli natomiast mamy do czynienia z kawalerką, przestrzeń wydaje się być większa, jednak musimy umiejętnie rozplanować część sypialną, aby nie przyjmować gości w nieuprzątniętej pościeli.

Jak urządzić małe mieszkanie

Jak urządzić małe mieszkanie 30 m – kuchnia

Jeśli zastanawiasz się jak urządzić małe mieszkanie, musisz wziąć pod uwagę każde pomieszczenie, które się w nim znajduje. Zacznijmy od miejsca, w którym sporo rodzin spędza wiele czasu, a mianowicie od kuchni. Jednym ze sposobów jest umieszczenie w kuchni niezbyt głębokich szafek. Osoby, które decydują się na zakup, czy wynajem mieszkania o takiej wielkości, nie potrzebują zazwyczaj aż tyle miejsca w szafkach kuchennych. Warto też zastanowić się nad tym, czy płyta indukcyjna musi składać się z czterech części. Zazwyczaj niewielkim rodzinom w zupełności wystarczą dwie, co pozwala zaoszczędzić miejsce na blacie. Trzeba przy tym pamiętać, że aby wszystko dobrze się komponowało, wszystkie meble oraz sprzęty powinny być tej samej głębokości. Dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na jasne kolory, które nadadzą wnętrzu więcej lekkości i sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się większa.

Jak urządzić małe mieszkanie 30 m – salon

Salon połączony z aneksem kuchennym dają nam tę przewagę, że zyskujemy jedno większe pomieszczenie. Dzięki temu metraż nie ogranicza nas tak bardzo i możemy nieco pofantazjować. Jednak, co za dużo to niezdrowo, dlatego nawet przy takim połączeniu lepiej będzie zredukować liczbę mebli do minimum. Nowoczesna sofa, czy też bardziej tradycyjna kanapa, ewentualnie fotel, na przykład uszak oraz niewielka komoda – to zestaw mebli, który w zupełności wystarczy w salonie, jeśli mamy do dyspozycji oddzielną sypialnię. W przeciwnym razie, sofę musi zamienić rozkładana kanapa, a całe wyposażenie mieszkania można uzupełnić jeszcze o szafę i półki, na których umieścimy książki lub inne drobiazgi. Jeśli chodzi o meble, tutaj możemy dodać nieco żywsze akcenty, które nadadzą wnętrzu wyrazistości. Ściany powinny jednak pozostać w jasnych kolorach.

Jak urządzić małe mieszkanie 30 m

Jak urządzić małe mieszkanie 30 m – sypialnia

Kolejne pomieszczenie, które wymaga nie lada pomysłowości, to sypialnia. Jej niewielkie rozmiary sprawiają, że niełatwo urządzić ją w sposób zadowalający, a jednocześnie funkcjonalny i przytulny. Najważniejszym meblem będzie tu oczywiście łóżko. Jeżeli zdecydujemy się na takie o wymiarach 180 cm na inne meble pozostanie bardzo niewiele miejsca. Lepszym wyborem będzie więc bardziej kompaktowe łóżko o wymiarach 140 lub 160 cm. Poza tym, w sypialni powinna znaleźć się szafa. Przy niewielkim metrażu warto postawić na niewielki mebel, który ładnie wpasuje się w miejsce przy drzwiach, czy też w jakąś wnękę, jeśli taka istnieje. Do tego wystarczy dodać szafkę nocną i na tym koniec. Takie wyposażenie powinno nam w zupełności wystarczyć. Aby jednak zapewnić mu nieco przytulności, warto dodać indywidualne akcenty, takie jak obrazy, zdjęcia, czy ulubione dekoracje.

Jak urządzić małe mieszkanie 30 m – łazienka

Ostatnie pomieszczenie, które musimy urządzić to łazienka. Wydawać by się mogło, że łazienka nie pozostawia wiele pola do popisu i faktycznie tak jest jeśli jedynie wynajmujemy mieszkanie. Jeżeli natomiast dopiero je zakupiliśmy w stanie deweloperskim, możemy zadbać o to, aby każdy centymetr był dobrze wykorzystany. Na początek, w mniejszej łazience lepiej sprawdzi się prysznic, niż wanna. Poza tym, należy dobrze rozplanować lokalizację umywalki oraz toalety, tak aby do każdego z tych sprzętów był łatwy dostęp. Należy też pomyśleć o miejscu na pralkę (najlepiej bardziej kompaktową i niekoniecznie głęboką). Jeżeli chcemy umieścić w łazience dodatkowe szafki, również warto pomyśleć o tym zawczasu, tak aby pozostawić na nie odpowiednio dużą przestrzeń.