Projektując własny dom lub decydując się na jego generalny remont, musimy podjąć wiele decyzji. Podobnie kwestia ta wygląda kiedy mamy możliwość dokonania pewnych modyfikacji w mieszkaniu. Jedną z decyzji, jakie musimy podjąć jest to, czy zdecydujemy się na oddzielną kuchnię, czy raczej na aneks kuchenny. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu o aneksie kuchennym prawie nikt nie słyszał, a kuchnia była zawsze oddzielnym pomieszczeniem. Aneksy kuchenne zaczęły stopniowo pojawiać się na zachodzie, a później również w Polsce. W ostatnich latach zdecydowanie częściej wybiera się właśnie aneks kuchenny ze względu na wiele czynników. Czy jednak faktycznie jest on tak bardzo praktyczny?

Zalety aneksu kuchennego

Aneks kuchenny jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy uzyskać większą przestrzeń. Dzięki temu, że połączymy salon, czy też pokój dzienny z kuchnią, całe pomieszczenie wydaje się większe. Dzięki temu zyskujemy miejsce do spotkań z rodziną lub przyjaciółmi. Dla wielu pań domu jest to bardzo praktyczne rozwiązanie również dlatego, że przygotowując posiłek, mogą swobodnie rozmawiać z zaproszonymi gośćmi. Niektórzy decydują się także na stworzenie pewnego rozdzielenia przestrzeni poprzez umieszczenie między aneksem, a salonem lady, przy której można jeść posiłki. Jest to ciekawe rozwiązanie, które z jednej strony rozdziela pomieszczenia, z drugiej zaś nieco je łączy. Warto też wspomnieć, że aneks kuchenny jest bardziej nowoczesnym pomysłem i nadaje całemu mieszkaniu takiego właśnie wyglądu.

Zalety oddzielnej kuchni

Nie da się jednak powiedzieć, że oddzielna kuchnia nie ma żadnych zalet i że koniecznie musimy postawić na aneks kuchenny. Jeśli chodzi o oddzielną kuchnię, wielu zwraca uwagę na fakt, że dzięki temu zapachy gotowania potraw nie wydostają się na całe mieszkanie. Poza tym, zamknięta przestrzeń kuchni daje więcej prywatności, dzięki czemu nie musimy się martwić tym, że panuje tam bałagan po gotowaniu. Widać więc jasno, że każde z rozwiązań – zarówno aneks kuchenny, jak i oddzielna kuchnia – ma swoje plusy i minusy. Decyzja o tym, na które z nich się zdecydujemy będzie więc zależała od naszych osobistych upodobań.