Jeżeli decydujemy się na zakup lub na budowę domu, musimy pomyśleć nad tym w jakim miejscu będzie on zlokalizowany. Możemy wybrać budynek, który będzie znajdował się w mieście, na osiedlu domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Możemy również zdecydować się na dom na wsi, w otoczeniu zieleni i spokoju. Dzisiaj wieś kojarzy się już zupełnie inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Niektóre miejsca są złożone typowo z nowych domów, które powstały dopiero na przestrzeni ostatnich kilku – kilkunastu lat. Jaki wybór będzie więc lepszy i jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Dom w mieście

Budowa czy zakup domu w mieście zazwyczaj wiąże się z wyższymi kosztami. Wynika to przede wszystkim z większych cen gruntu, jaki znajduje się na terenie miast. Na wsi za taką samą działkę możemy zapłacić nawet kilkukrotnie mniejszą kwotę. Na dom w mieście decydują się głównie te osoby, którym zależy na wygodzie i szybkich dojazdach do miejsca pracy. Chociaż w takim miejscu będziemy mieli wielu sąsiadów, to mimo wszystko można zadbać w swoją prywatność kupując i sadząc wyższe drzewa jako ogrodzenie. W tym celu doskonale sprawdzą się chociażby tuje. Trzeba zresztą przyznać, że na osiedlach domów jednorodzinnych jest raczej spokojnie, nawet jeśli znajdują się one w mieście.

Dom na wsi

Inna propozycja to dom na wsi. Jego uroki docenią przede wszystkim osoby, które lubią przebywać na łonie natury. Wiele jednak będzie zależało od miejsca jakie wybierzemy. Obecnie istnieją całe osiedla domów jednorodzinnych lub szeregowców również na wsiach. Zazwyczaj gwarantują one dość wysoki standard, ale zarazem towarzystwo sąsiadów. Jeżeli chcemy odciąć się od innych, możemy jednak wybrać dom położony pod lasem, w większej odległości od sąsiadów. Dzięki temu nie będą nas dochodziły hałasy z ich strony, a również my nie będziemy im przeszkadzać, jeśli będziemy chcieli posiedzieć z przyjaciółmi w ogrodzie do późniejszych godzin. Minusem takiej lokalizacji są jednak dojazdy do miejsca pracy, czy też na zakupy. Jak widać, zarówno dom w mieście jak i na wsi, ma swoje zalety i wady. Podejmując decyzję powinniśmy więc kierować się indywidualnymi preferencjami.