Od jakiegoś czasu dość popularne stało się stosowanie w domach oraz mieszkaniach rozwiązania jakim jest wyspa kuchenna. Jest to oddzielona od reszty kuchni część, która znajduje się pośrodku. Można w niej znaleźć szafki do przechowywania żywności bądź naczyń kuchennych. Często to właśnie tam montowany jest również zlew, a niekiedy także płyta indukcyjna lub inny rodzaju kuchenki. Rozwiązanie takie ma oczywiście swoje plusy  i minusy, podobnie jak standardowa kuchnia, która również cieszy się popularnością. Przyjrzyjmy się niektórym aspektom obu rozwiązań, które mogą nam ułatwić podjęcie decyzji o tym jak urządzić kuchnię we własnym domu czy mieszkaniu.

Jak urządzić kuchnię

Przy urządzaniu kuchni musimy pamiętać przynajmniej o kilku rzeczach. Jedną z nich, która ma istotne znaczenie, jest wielkość kuchni. Trzeba od razu zaznaczyć, że wyspa kuchenna nadaje się jedynie do dużych pomieszczeń, w których łatwo można znaleźć kilka wolnych metrów kwadratowych na środku. W niewielkiej kuchni, wyspa po prostu się nie zmieści, a nawet jeśli uda nam się ją wcisnąć, nie będzie ona dobrze wyglądać. W takim przypadku dużo lepiej będzie postawić na standardową, tradycyjną kuchnię, która w małym pomieszczeniu nie tylko będzie lepiej wyglądać, ale też będzie bardziej funkcjonalna.

Wyspa w aneksie kuchennym

W ostatnich latach popularnym rozwiązaniem jest również nie oddzielanie kuchni od salonu. W ten sposób zyskujemy jedną dużą przestrzeń, a przy tym, nawet spędzając czas w kuchni, możemy poświęcić czas i uwagę członkom rodziny oraz ewentualnym gościom. Tutaj również możemy zastosować pomysł jakim jest wyspa, która może być jednocześnie pewnym oddzieleniem przestrzeni kuchennej od salonu. Podobnie jednak jak we wspomnianym wyżej przykładzie, sprawdzi się ona głównie w mieszkaniach i domach o większej powierzchni. Przy podejmowaniu decyzji o rodzaju kuchni warto się więc kierować zarówno własnymi upodobaniami, jak i wielkością pomieszczenia.