Rozwój technologii sprawia, że niezbędne urządzenia mogą stać się bardziej ekologiczne. Dotyczy to również pieców, powszechnie używanych w domach czy lokalach usługowych. Obecnie w Polsce kupić można wyłącznie kotły CO 5 klasy, które spełniają szereg wymogów związanych z wydajnością oraz emisją spalin aby wypełnić normę PN-EN 303-5:2012. W praktyce oznacza to, że nowe produkty o mocy 10 kW muszą odznaczać się minimalną sprawnością cieplną na poziomie 88%, generując przy tym znacznie mniejsze ilości tlenków węgla, związków gazowych i cząstek stałych niż sprzęty poprzednich generacji. Poznaj też inne wyróżniki tego typu pieców, by dokonać odpowiedniego zakupu!

Konstrukcja kotłów 5 klasy

Spełnienie rygorystycznych norm jest możliwe dzięki temu, że kotły CO 5 klasy są wyposażone w wiele zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Opisywane piece wyróżniają się znakomitą izolacją termiczną, gdyż do ich produkcji wykorzystywana jest wełna mineralna, a dolną powierzchnię izoluje się płytami termoizolacyjnymi. Same komory spalania wykonuje się z nowoczesnych materiałów ceramicznych, które przez długi czas utrzymują ciepło. Jednocześnie stosuje się zawirowywacze spowalniające przepływ spalin, co podnosi efektywność urządzeń oraz pozwala zatrzymać znaczne ilości pyłów.

Wygodne w użytkowaniu kotły CO z podajnikiem i zasypowe

Szukając optymalnego kotła CO 5 klasy, należy wziąć pod uwagę fakt, że na rynku są warianty zasypowe oraz z podajnikiem. Te pierwsze mają prostą konstrukcję – paliwo jest spalane w komorze paleniskowej, do której należy ręcznie podrzucać wybrany materiał opałowy. Zwykle takie sprzęty wyposaża się w regulator temperatury, kontrolujący moc dmuchawy i pompy. Wygodniejsze rozwiązanie stanowią modele z automatycznym podajnikiem, choć zajmują nieco więcej miejsca w pomieszczeniu. W ich przypadku użytkownik musi co kilka dni lub rzadziej dosypywać opał, a sprzęt samodzielnie pobierze dokładnie tyle surowca, ile potrzeba aby ogrzać pomieszczenia do wskazanej temperatury.

Paliwo nowoczesnych kotłów

Należy dodać, że automatyczny podajnik w kotłach CO 5 klasy ma jeszcze jeden związany z ekologią atut: nie pozwala palić innymi materiałami niż założone przez producenta paliwo. Jeśli zdecydujesz się na modele z zasobnikiem, to świetnym wyborem są urządzenia na ekogroszek oraz pellet drzewny. Jednak obecnie nadal najpopularniejsze surowce opałowe stanowią węgiel i drewno. W przypadku tego rodzaju paliwa najlepszą opcję stanowią piece zagazowujące, gwarantujące doskonałą wydajność i niską emisję szkodliwych substancji.

Rewelacyjne kotły CO 5 klasy

Bez wątpienia kotły CO 5 klasy stanowią duży krok naprzód w dziedzinie ogrzewania domów i innych obiektów. Dzięki swojej charakterystyce mogą generować znaczną energię, a jednocześnie spełniają restrykcyjne normy ochrony środowiska. Tego rodzaju urządzenia są też trwałe i proste w obsłudze – wiele z nich działa niemal automatycznie. Każdy, kto poszukuje idealnego dla siebie rozwiązania, powinien zwrócić uwagę na ofertę najlepszych producentów, tworzących piece o dużej lub małej mocy, przystosowane do różnego typu surowców opałowych.