Firany do salonu muszą stanowić zarazem ozdobę pomieszczenia, jak i chronić prywatność. Wybierając firanki trzeba kierować się nie tylko własnym gustem, ale i praktycznością, czyli np. nie kupować łatwo mnących się zasłony, gdy nie przepada się za prasowaniem. Pomysłów na aranżacje okien w salonie może być wiele, jeśli jednak szukają Państwo inspiracji, to zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem. 

Jakie firany do salonu oferowane są w sklepach?

Na rynku dostępne są zarówno gotowe dekoracje okienne, jak i firany na metry o zróżnicowanych wzorach i kolorach, dlatego z pewnością jest w czym wybierać.

Podjęcie ostatecznej decyzji w kwestii kupna firanek do pokoju dziennego zależy głównie od koncepcji całej aranżacji. Zazwyczaj firanki mają pełnić rolę subtelnych i lekkich dodatków, uzupełniających wystój wnętrza. Dlatego warto sięgnąć po delikatne, zwiewne materiały, które nadadzą pomieszczeniu lekkości i stworzą uspokajający efekt dla osób przebywających w salonie. W tę koncepcję idealnie wpisują się nowoczesne firany o strukturze deszczyku. Są one dostępne w delikatnych, jasnych kolorach, które nasycają przestrzeń pozytywną energią i wprowadzają spokój do salonu.

Podczas wyboru zasłon do salonu, ważne jest dążenie do prostoty. Zasłony nie powinny dominować, aby nie zaburzać estetycznego równowagi całej aranżacji. To jednak nie oznacza, że firany do salonu muszą być zawsze gładkie i jednolite. Jednym z ciekawych rozwiązań są stylowe firany z geometrycznym nadrukiem. Proste kształty dodają materiałowi charakteru, jednocześnie pozostając w roli uzupełnienia przestrzeni. Kwadraty, trójkąty, okręgi czy prostokąty na zasłonach wzbogacają wnętrze, nadając mu większą żywotność i przyciągając wzrok.

Jak dopasować firanki do aranżacji pomieszczenia?

Gotowe firany oferowane w sklepach mogą mieć różnorodną długość i szerokość. Z tego względu można bez problemu dopasować długie firany do drzwi balkonowych do tych, które będą wisiały w oknie. Niezależnie od tego czy kupuje się długie czy krótkie firanki, trzeba mieć na uwadze to, by pasowały do wystroju wnętrza i świetnie się z nim komponowały.

Posiadając salon urządzony w stylu glamour dobrze jest się zdecydować na firanki w kolorze białym, przyozdobione jedynie delikatnym wzorem lub lamówką. Styl glamour jest bardzo bogaty, zatem firankami i zasłonami można go w prosty sposób zrównoważyć.

Dekorując okno w pokoju dziennym utrzymanym w stylu modernistycznym można za pomocą firanek i zasłon nieco ocieplić wnętrze oraz sprawić, że stanie się bardziej przytulne.

Wybór firan do salonu nowoczesnego, minimalistycznego również nie powinien sprawiać klopotu. W takim stylu aranżacyjnym znakomicie będą wyglądać wszelkie proste formy firan i ozdobiony motywami natury materiał na zasłony.

Szukając idealnej firanki do salonu w aranżacji rustykalnej lub boho trzeba natomiast skupić się na wyborze kwiatowych wzorów i delikatnych zdobień.