Budownictwo jest jedną z branż, które rozwijają się w dość szybkim tempie. Nawet obecnie, mimo wzrostu cen materiałów budowlanych, powstają coraz to nowe inwestycje, a te dotychczas rozpoczęte wcale nie zwalniają tempa. Z drugiej jednak strony coraz więcej osób ma problem z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego, a jeśli już taki mają, problem pojawia się przy jego spłacaniu. Powoduje to, że niejednokrotnie muszą oni zrezygnować z własnych czterech ścian, szczególnie jeśli są to osoby samotne. Jak więc wygląda przyszłość rynku budowlanego? Czy przy obecnych cenach i kosztach życia nowe mieszkania są potrzebne?

Koszty budowy domu i zakupu mieszkania

Coraz częściej mówi się o tym, że budowa niewielkiego domu będzie kosztowała tyle samo ile zakup średniej wielkości mieszkania. Szczególnie teraz, kiedy dostępne są między innymi domy modułowe oraz inne nowoczesne rozwiązania, wiele osób decyduje się właśnie na taką budowlę. Na plus przemawia też fakt, że dom do 70 m2 nie wymaga posiadania żadnych pozwoleń. Ponadto, innego rodzaju domy, na przykład domy mobilne możemy postawić na działce rolnej, a więc również tutaj możemy nieco zaoszczędzić. Z drugiej strony, koszty samego utrzymania domu, szczególnie zimą, mogą się wiązać ze sporym wydatkiem. Jeśli chodzi o mieszkanie jest to łatwiejsza inwestycja, gdyż kupujemy gotowy produkt.

Czy nowe mieszkania są potrzebne

Jak już wspomnieliśmy, koszty zakupu mieszkania są obecnie na tyle duże, a raty kredytów tak wysokie, że nie każdego stać na taki wydatek. Podobnie wygląda wynajem mieszkania. Właśnie dlatego wiele osób przez dłuższy czas mieszka z rodzicami, ze współlokatorami lub wynajmuje pokój w większym domu czy mieszkaniu. Nasuwa się więc pytanie, czy nowe mieszkania naprawdę są potrzebne. Jest to bardzo aktualna kwestia, gdyż na co dzień widzimy coraz więcej nowych inwestycji. Okazuje się, że jest na nie bardzo duży popyt, a mieszkania w nowo wybudowanych blokach sprzedają się bardzo szybko. Ma to związek również z napływem imigrantów oraz uchodźców, którzy również potrzebują jakiegoś lokum.