Drewniane domy już z daleka przykuwają uwagę wielu z nas. Są one zaprojektowane w wyjątkowym stylu i przywodzą na myśl przytulne, ciepłe wnętrza. Niektórym z nas domki drewniane mogą kojarzyć się z tymi letniskowymi, przeznaczonymi do użytku jedynie latem. Jednak drewniany dom może służyć przez cały rok, jeśli tylko jest odpowiednio zbudowany oraz zabezpieczony. Przyjrzyjmy się kilku faktom, które trzeba wziąć pod uwagę zarówno przy wykończeniu drewnianego domu, jak i przy jego konserwacji.

Domy drewniane – od czego zacząć

Jeśli zastanawiasz się nad budową domu drewnianego, z pewnością wiesz już, że taka konstrukcja jest łatwiejsza i szybsza do postawienia niż dom murowany. Wymaga nieco mniejszego nakładu pracy, a nieraz także i środków. Nie oznacza to jednak, że jest to proste i łatwe zadanie. Potrzeba do niego odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które sprawią między innymi, że dom będzie ciepły i nie pojawi się w nim wilgoć. Decydując się na wybór konkretnej firmy budowlanej, warto postawić na taką która specjalizuje się właśnie w tej dziedzinie – w budowie domków drewnianych. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dom będzie odpowiednio wykonany, a poza tym stanie dość szybko, gdyż nawet w kilka miesięcy.

drewniany dom

Budowa domku drewnianego całorocznego

Początkowy etap budowy domu drewnianego nie różni się w niczym od budowy tradycyjnych domów. Trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenia oraz upewnić się, że grunt nadaje się do budowy. Kolejnym etapem będzie sporządzenie projektu oraz, jak już wspomnieliśmy, znalezienie odpowiedniej firmy, która podejmie się realizacji naszego projektu. Warto wiedzieć, że niektóre firmy budujące domy z drewna posiadają gotowe projekty, być może przypadnie nam więc do gustu jeden z nich. Kolejnym etapem, należącym już do firmy budowlanej jest wybór materiałów. Drewno powinno być najwyższej jakości, aby dom służył nam na całe długie lata. Poza tym, jeśli budujemy domek drewniany całoroczny, musi on posiadać co najmniej dwuwarstwową ścianę oraz izolację, trzeba się więc liczyć z dodatkowym kosztem materiałów.

Wybór drewna na domek drewniany

Jak już wspomnieliśmy, wybór materiału, a więc drewna, jest bardzo istotny. Jest on jednym z głównych czynników od których będzie zależała trwałość domu oraz komfort przebywania w nim. Bardzo często wybiera się drewno sosnowe lub jodłowe, które zapewnia odpowiednie właściwości. Kiedy materiał jest już wybrany, należy zadbać o to, aby wszystkie elementy budulcowe miały zapewnione dojście powietrza. Poza tym, drewno nie może być zbyt wilgotne, dlatego też powinno się przystąpić do budowy zaraz po jego otrzymaniu ze składu i zaimpregnować niezwłocznie po ukończeniu budowy. Dzięki temu woda nie dostanie się do wewnątrz drewna, ale będzie ładnie po nim spływała, dzięki czemu dom pozostanie suchy i unikniemy pojawienia się pleśni.

domy drewniane

Koszt wybudowania domu drewnianego

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy budowa domu drewnianego jest tańsza niż budowa domu murowanego. Odpowiedź nie jest tu wcale tak jednoznaczna jakby się mogło wydawać. Chociaż bowiem koszty postawienia fundamentów w drewnianym domku są mniejsze niż w murowanym (ze względu na mniejszą ilość zbrojeń), to chociażby izolacja i inne materiały mogą wymagać większego nakładu środków. Szacuje się, że budowa standardowego domu z drewna może być jedynie o kilka procent niższa niż domu murowanego o tej samej powierzchni. Co jednak ciekawe, w przypadku takiej samej powierzchni domu, w tym drewnianym ze względu na cieńsze ściany, zyskujemy nawet do 10% więcej powierzchni użytkowej. Poza tym, wiele domów drewnianych jest obecnie budowanych techniką energooszczędną, co może nam pomóc zaoszczędzić na późniejszym jego utrzymaniu.

Zalety z mieszkania w drewnianym domku

Jednym z dużych plusów mieszkania w domach drewnianych jest właśnie ich energooszczędność. Drewno jest materiałem, który zapewnia wysoki stopień izolacyjności, dlatego też jeśli dom jest odpowiednio zbudowany, możemy sporo zaoszczędzić na jego ogrzewaniu zimą. Jest to również materiał w pełni ekologiczny i przyjazny naturze, gdyż sam z niej pochodzi. Poza tym, zyskujemy więcej powierzchni użytkowej, którą można wykorzystać na powiększenie salonu, czy stworzenie dodatkowego pomieszczenia. Bardzo istotną kwestią są również względy zdrowotne. Domy drewniane są idealnym mieszkaniem dla alergików, gdyż drewno nie wywołuje żadnych alergii, a zawarte w nim olejki eteryczne mogą wręcz wpływać kojąco na płuca oraz całe drogi oddechowe. Poza tym, drewno jako naturalny materiał budulcowy sprzyja wyciszeniu i ma bardzo dobry wpływa na zdrowie psychiczne. Poza tym, jeśli kiedyś mieliśmy okazję przebywać dłuższy czas w drewnianym domu, z pewnością przekonaliśmy się, że panuje w nim wyjątkowa atmosfera, która zachęca do powrotu do takiego domu i spędzania w nim czasu. Zalet mieszkania w drewnianym domu jest więc bardzo dużo, dlatego też jeśli stoimy przed wyborem materiału budulcowego na nasz przyszły dom, warto wziąć pod uwagę właśnie drewno.