Kilkanaście lat temu do naszego kraju zawitała moda na ozdoby wykonane techniką decoupage (po polsku bywa nazywana techniką dekupaż, nie jest to jednak prawidłowa wersja). Gotowe ozdoby pojawiają się w sklepach z artykułami do wystroju wnętrz, czy z pamiątkami. Jednak równie dobrze ozdoby w stylu decoupage możemy wykonać samodzielnie. Co więcej, techniki tej można nauczyć się samodzielnie, choć wymaga to nieco czasu oraz cierpliwości. Zastanówmy się więc czego potrzebujemy, aby zacząć oraz na czym w ogóle polega tworzenie ozdób w tej technice.

Decoupage – co to takiego

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie czym jest technika ozdabiania decoupage. Jest to stylizowanie różnego rodzaju przedmiotów za pomocą serwetek ozdobnych. Chodzi o serwetki jakie podaje się chociażby do posiłków, jest to więc produkt ogólnie dostępny, a ponadto stosunkowo tani. Im bardziej ozdobna serwetka, tym lepiej, gdyż możemy wyczarować w niej wiele ciekawych wzorów. Serwetkę przyklejamy za pomocą specjalnego kleju do naszej bazy, czyli przedmiotu, który chcemy ozdobić. Może to być butelka, szkatułka, czy jeszcze coś innego. Kiedy ten etap mamy już za sobą pokrywany całość lakierem. W taki sposób (w dużym uproszczeniu) powstaje nasza ozdoba w stylu decoupage. Co ciekawe, wiele osób zachwyca się efektem końcowym, nie zdając sobie sprawy, że ozdabianie danego przedmiotu jest dość łatwe, a poza tym nie wymaga szczególnych umiejętności ani nakładów finansowych.

decoupage na drewnie

Decoupage dla początkujących

Jeżeli myślisz o tym, żeby zacząć swoją przygodę z decoupqage, na początek będzie Ci potrzebnych kilka narzędzi i produktów. Trzeba zacząć od bazy, czyli przedmiotu jaki będziemy ozdabiać. W zależności od tego czy chcesz zająć się decoupage na drewnie, czy na szkle, możesz wybrać drewnianą szkatułkę lub szklaną butelkę, na przykład po winie. Ważne aby jej powierzchnia była całkowicie oczyszczona z wszelkich naklejek oraz innych elementów. Wybrany przedmiot malujemy farbą na dowolny kolor, przy czym na początek warto zacząć od bieli. Zazwyczaj potrzebne są dwie – trzy warstwy farby, aby dokładnie pokryć przedmiot. Po tak przygotowanej bazie, kiedy farba jest już sucha, możemy zaczynać obklejanie. W tym celu potrzebujemy serwetki o wybranych przez nas wzorze. Co ważne, serwetki zazwyczaj składają się z trzech warstw. Nam będzie potrzebna tylko jedna, ta na której znajduje się nadruk, musimy więc delikatnie oddzielić ją od pozostałych dwóch warstw. wierzchnią warstwę przykładamy w miejsce gdzie chcemy ją przykleić. Do klejenia serwetki doskonale nada się klej Magic lub podobny klej rozrobiony z wodą w takich proporcjach, aby nie był zbyt gęsty. Klej nanosimy od wewnątrz serwetki do zewnątrz, przy czym robimy to delikatnie za pomocą niedużego pędzelka. Na początek serwetka z pewnością będzie się układać nie do końca tak jakbyśmy chcieli, jednak z czasem nabierzemy wprawy. Kiedy serwetka jest już przyklejona, a klej wysechł, pozostaje nam ostatni etap, czyli pokrycie wzoru lakierem. Tutaj również należy to robić delikatnie, przy czym możemy użyć nieco grubszego pędzelka. Dla trwałego efektu warto nanieść dwie warstwy lakieru. Kiedy lakier wyschnie, nasza dekoracja w stylu decoupage jest gotowa.

Decoupage na drewnie

Osobom początkującym często poleca się zacząć swoją przygodę z techniką decoupage od ozdabiania drewnianych przedmiotów. Wynika to z faktu, że zazwyczaj mają one bardziej regularne płaskie kształty, dzięki czemu serwetka lepiej się układa, a jej przyklejenie jest łatwiejsze. Poza tym, ozdabianie drewna ogólnie rzecz biorąc uchodzi za łatwiejsze. Możemy w ten sposób przerobić starą szkatułkę lub kupić gotowe elementy z surowego drewna w sklepach z artykułami decoupage. Wybór jest bardzo duży i obejmuje różnego rodzaju szkatułki, pojemniki, ozdoby stojące i wiszące. W zależności od tego jakiej dekoracji potrzebujemy, możemy wybierać spośród wielu wzorów i modeli. Na początek warto jednak wykorzystać to, co mamy w domu, a czemu przydałoby się odnowienie. Nie musi się to wcale ograniczać do niewielkich elementów, gdyż równie dobrze możemy ozdobić w ten sposób stół, czy krzesła.

decoupage

Decoupage na szkle

Inną możliwością wykorzystania techniki decoupage, jest ozdabianie szklanych butelek. Jak już wspomnieliśmy, idealnie nadadzą się do tego butelki po winie. Mogą one służyć następnie jako zwykła dekoracja pokoju lub jako butelki do wina czy nalewki własnej produkcji. Poza tym, jeżeli użyjemy odpornych na wyższe temperatury lakierów, możemy wykorzystać taką butelkę jako świecznik. Poza butelkami, do ozdabiania doskonale nadają się słoiki. Niezależnie od wielkości i kształtu, praktycznie z każdego słoika możemy wyczarować ciekawą ozdobę, świecznik, czy też pojemnik na przechowywanie różnego rodzaju drobiazgów, czy słodyczy.

Ozdoby w technice decoupage na prezent

Techniką decoupage możemy wykonać ozdoby do swojego domu, jednak równie dobrze nadadzą się one na prezent. Tutaj, podobnie jak we własnym wnętrzu, przedmioty takie mogą być ozdobą samą w sobie lub pełnić praktyczną funkcję. Nasi znajomi z pewnością ucieszą się z ładnie ozdobionego słoika z własnej roboty ciasteczkami, czy też butelki z domowym winem, czy nalewką. Możliwości są w zasadzie ograniczone jedynie naszą wyobraźnią, dlatego każdy prezent może być naprawdę unikalny, a zarazem ładny i praktyczny.