W ostatnim czasie dość głośno zrobiło się o tak zwanych domach bez pozwolenia. Dotyczy to budynków o maksymalnej powierzchni do 70 m2. Można je postawić bez uzyskiwania żadnych zezwoleń, co okazało się bardzo dobrym posunięciem i decyzją prawną. Już teraz możemy oglądać rezultaty w postaci różnego rodzaju domów, zazwyczaj piętrowych, choć nie tylko. Jeszcze do niedawna mogły one mieć jedynie połowę tej wielkości, a więc 35 m2. Dzisiaj, kiedy liczba ta jest wyższa, obserwujemy coraz większy boom na domy jednorodzinne.

Domy modułowe

Jednymi z popularniejszych, a przy tym bardziej oszczędnych w budowie, a często także użytkowaniu, są domy modułowe. Stały się one dość powszechne w czasie gdy można było stawiać bez pozwolenia jedynie domy o powierzchni większej kawalerki. Ich popularność wiązała się z tym, że projekt takiego domu zakładał jak najbardziej optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Dzięki temu udało się uzyskać maksymalnie duże powierzchnie przy niewielkich rozmiarach. Wiele projektów zawierało nie tylko jedno, ale dwa piętra, a konkretniej poddasze użytkowe lub nieużytkowe, które następnie można było przekształcić. Obecnie, przy możliwości domu o większej powierzchni, decydując się na dwa piętra lub piętro i poddasze, możemy uzyskać 140 m2 powierzchni użytkowej, co stanowi stosunkowo duża liczbę. Taki dom spokojnie pomieści nawet większą rodzinę.

Standardowe domy

Niejeden decyduje się mimo wszystko na budowę standardowego domu, z bardziej tradycyjnych materiałów. W pewnym sensie daje on więcej możliwości, jednak z drugiej strony, jego budowa wymaga większych nakładów finansowych. Oczywiście, podobnie jak w przypadku domów modułowych, jeśli mamy zamiar zmieścić się w 70 m2 nie musimy starać się o żadne dodatkowe pozwolenia. Warto przy tym zauważyć, że kwestia ta dotyczy działek budowlanych, gdyż inne rodzaje działek podlegają zupełnie innym prawom. Jeżeli jednak zdecydujemy się na budowę domu bez pozwolenia, niezależnie od tego jakiego charakteru będzie to dom oraz z jakich materiałów go zbudujemy, na pewno uda nam się stworzyć miejsce, do którego chętnie będziemy wracać.