Uniwersalność drewnianych podłóg pozwala nam stosować je w niemal dowolnej aranżacji. Sprawdzają się w chłodnych skandynawskich nurtach, w nowoczesnym industrialnym wykończeniu czy klasycznych aranżacjach. Dzięki możliwości barwienia litych desek dają jeszcze większe pole do popisu. Są zdecydowanie droższym, ale wygodniejszym, przytulniejszym i ciepłym rozwiązaniem. Także panele podłogowe tworzone z materiałów drewnopodobnych, które świetnie imitują fakturę i teksturę prawdziwego drewna. Choć ich wytrzymałość na obciążenia i ścieranie jest mniejsza, to świetnie sprawdzą się, gdy pragniemy ekonomicznie zaaranżować wnętrza własnych pokoi, salonów, sypialni i innych pomieszczeń.

Naturalne drewno poddaje się olejowaniu w miejscach narażonych na zbyt wysoką wilgotność powietrza. To w szczególności łazienki i kuchnie, gdzie równie dobrze prezentują się drewniane podłogi i wykończenia. Także pomieszczenia przechodnie, w których zmieniamy obuwie i ubranie, narażone na chwilowe nagromadzenie wody czy topniejącego śniegu.

Dzięki lakierowaniu jesteśmy w stanie dobrze zabezpieczyć drewniane podłogi przed zarysowaniami. Są one bowiem podatne na takie uszkodzenia, których czasem dość trudno uniknąć. Wysoka temperatura i brak wilgotności powietrza sprawiają, że drewno może się kurczyć. Dobrze jest zadbać o odpowiednie warunki dla tego materiału, by nie utracić jego walorów estetycznych już po pierwszym roku użytkowania. To materiał, który może trwać długowiecznie, ale tylko wtedy, gdy prawidłowo się o niego zatroszczy.

Podłogi drewniane są estetyczne, schludne i neutralne w swym wyglądzie, dzięki czemu świetnie prezentują się w rozmaitych połączeniach wnętrzarskich z materiałami innego gatunku. Sprawdzą się wyjątkowo dobrze wraz z wykończeniami ceglanymi, klinkierem i płytkami, szkłem i każdym innym rodzajem materiału wykorzystanego do wykonania wykończenia pełni aranżacji pokojów mieszkalnych i użytkowych.

Choć cena drewnianych podłóg jest wysoka, to możliwość położenia drewnopodobnych paneli pozwala na uzyskanie doskonałego efektu bez konieczności wydatkowania ogromnych sum pieniężnych.

Podłogi z prawdziwego drewna mogą matowieć, ale za to niezwykle łatwo doprowadzić je do naturalnego, pięknego wyglądu poprzez cyklinowanie. Nie można natomiast powiedzieć tego o panelach podłogowych, które, choć wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, nie przetrwają tak długo, jak ich nieco droższe, ale naturalne podłogi.

Jest to materiał przytulny, ciepły i miły w dotyku z tego też powodu świetnie sprawdzi się przykładowo w pokojach dziecięcych, ale nie tylko tam. Wykończone nim salony i sypialnie wyglądają prześlicznie i pozwalają na chodzenie w tych pomieszczeniach na boso. W przeciwieństwie do wielu innych rodzajów materiałów podłogowych nie są zimne i nieprzyjemne w dotyku, a to już wielki plus.

Położenie podłogi drewnianej dobrze jest pozostawić specjalistom. Nie jest to łatwe i proste, jak w przypadku paneli podłogowych, a wymaga odpowiedniego podejścia, położenia legarów czy belek, na których utrzyma się cała konstrukcja. Te czynności wymagają choćby minimum doświadczenia i nie będą łatwe dla laików, którzy próbując zaoszczędzić kilka złotych, samodzielnie podejmą się tego wyzwania.

Gdy drewniana podłoga częściowo ulegnie niszczycielskiemu wpływowi czasu i gdy kilka desek wypaczy się, czy skurczy i odpadnie z całości konstrukcji, łatwo jest uzupełnić takie braki i sprawić, by nie odznaczały się estetyką od pozostałych. Uzupełnienie braków można z powodzeniem wykonać samodzielnie, gdy ma się pod ręką zbędne deski. To kolejny powód, dla którego warto jest kłaść podłogi z prawdziwego drewna.

Zdecydowanie inwestycja w ciepłe, schludne, estetyczne, i przytulne podłogi drewniane zwróci się przez lata. Będą one wymagały od nas minimum zainteresowania, ale spłacą się, tworząc jakościowe wnętrza i piękne aranżacje. Są długowieczne i dość odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale i wilgoć, gdy poddaje je się prawidłowym zabiegom. Można z powodzeniem kłaść je w pokojach dziecięcych, salonach, sypialniach, ale też i kuchniach czy łazienkach, gdzie zaprezentują się równie wyjątkowo.