Przestronne okna w salonie lub innej części domu przez które wpada sporo dziennego światła, to marzenie wielu osób. Jeśli jednak już się na nie zdecydujemy, pojawia się pytanie, co zrobić, aby jeszcze lepiej się prezentowały? Zobacz najmodniejsze propozycje, które odmienią wygląd Twoich okien i staną się wyjątkową dekoracją Twoich pomieszczeń. 

Rolety, firanki czy ozdoby? Dekoracje okien

Wystrój okien wpływa na wygląd całej aranżacji, dlatego dobrze jest dokładnie go przemyśleć. To, co w nich powiesimy, powinno być więc z jednej strony dopasowane do stylu danego wnętrza, z drugiej zaś – być funkcjonalne, gdyż ozdoby okienne odpowiadają za poczucie prywatności domowników. 

Oprócz popularnych firan do udekorowania okien można też wykorzystać praktyczne rolety. Te wykonane z poliestru zabezpieczą wnętrze przed zbyt intensywnym słońcem lub przydadzą się, gdy zechcemy zamienić pokój w salę kinową. Oprócz gładkich, prostych w montażu i użytkowaniu rolet w rozmaitych odcieniach, na uwagę zasługują także stylowo wyglądające żaluzje, które świetnie zakrywają wnętrze, przy okazji dając domownikom więcej intymności. Ciekawym rozwiązaniem są także tekstylne rolety typu noc i dzień, które świetnie zacieniają przestrzeń, a także ogromnie praktyczne plisy, które nie tylko są wybierane ze względu na swoją skuteczność, ale też bezinwazyjny, bo nie wymagający wiercenia otworów montaż. 

Wśród propozycji na ozdobienie okna warto wymienić też rozmaite obciążniki, które sprawiają, że tkaniny pięknie się układają, ale również oryginalne, dekoracyjne magnesy, umożliwiające spięcie materiałów w atrakcyjny sposób. Wiele osób chętnie wykorzystuje do dekorowania także karnisze, które można wybrać spośród licznych odmian – drewnianych, metalowych, linkowych, wzbogaconych o strojne elementy lub też w pełni zabudowanych. 

Jak przyozdobić okna w salonie? Co dać na parapet?

Urządzając pokój dzienny, który pełni zazwyczaj wiele zadań jednocześnie, należy zastanowić się nad tym, co chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na wrażeniu przytulności, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie delikatnych firan, które co prawda będą kryć, jednak nie przytłoczą wnętrza. Można je uzupełnić o dopasowane kolorystycznie zasłony (https://www.bricomarche.pl/dekoracje-wnetrz/dekoracje-okienne/zaslony), które po zasunięciu staną się pięknym tłem dla sofy i mebli. Miłośnicy mocniejszych wrażeń mogą znaleźć dla siebie coś wśród masywnych kotar z oryginalnymi wzorami, które nie tylko ożywią pomieszczenie, ale dodadzą mu niepowtarzalności.  

Zestawianie ze sobą firan i zasłon jest nie tylko praktyczne, ale przy okazji pozwala stworzyć wrażenie perspektywy, więc można manipulować wnętrzem. Wieszając w oknach jasne tkaniny, da się sprawić, że pokój wyda się nieco większy, natomiast wybierając ciemne – dodać mu klasy i elegancji.  

Chcesz, by Twój pokój dzienny był prawdziwie minimalistyczny? Zrezygnuj nie tylko z dodatków, ale też tkanin w oknach! Dzięki plisowanym roletom pod kolor ścian zyskasz wrażenie ciągłości, ale będziesz też mieć możliwość zasłonięcia jedynie tej części okna, na której Ci zależy. Zaletą plis jest bowiem szansa ustawienia ich na każdej wysokości – ściągnięcia w dół, podniesienia ku górze, a nawet pozostawienia jedynie w centralnej części szyby, co jest ogromnie praktyczne.