Decydując się na budowę domu musimy rozważyć wiele kwestii. Jedną z nich jest zastanowienie się nad tym jaką powierzchnię ma zajmować oraz jak dużo pomieszczeń potrzebujemy. Rozważenie tych porad innych kwestii pomoże nam też zdecydować jaką formę i kształt ma posiadać nasz przyszły dom. Poza tym, uwzględnienie ich będzie pomocne w podjęciu decyzji o tym, czy ma być to dom parterowy, czy też piętrowy. Tak naprawdę oba rozwiązania mają swoje zalety, dlatego warto przemyśleć tę kwestię przed planowaniem budowy.

Kiedy wybrać dom piętrowy

Dom piętrowy niekiedy wyróżnia się w okolicy, szczególnie jeśli naokoło znajdują się głównie domy parterowe. Obecnie jednak nie jest on niczym niezwykłym i tak naprawdę wiele rodzin decyduje się na budowę właśnie takiego domu. Zastanówmy się jakie są zalety z jego wybudowania. Jedną z największych korzyści jest fakt, że mieścimy większą przestrzeń na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Ma to szczególne znaczenie jeśli chcemy budować dom bez pozwolenia, a te cieszą się obecnie ogromna popularnością. Taki budynek nie może przekraczać 70m2, a więc jeśli chcemy rozszerzyć tę powierzchnię, możemy budować jedynie w górę. Poza tym, pewne oddzielenie wspólnej dolnej części domu, do której zapraszamy gości, od prywatnej przestrzeni na piętrze, daje nam dużą miarę komfortu. Będzie to z pewnością bardzo dobre rozwiązanie dla większych rodzin, ale nie tylko.

Kiedy wybrać dom parterowy

Na niewielki dom parterowy decydują się często osoby, które nie potrzebują wiele przestrzeni. Mogą to być na przykład małżeństwa bez dzieci, które dobrze czują się na niewielkiej przytulnej powierzchni. Zazwyczaj plan takiego domu zawiera w sobie salon z kuchnią, łazienkę, sypialnię, biuro oraz w miarę możliwości pokój da gości. Z drugiej strony, niektórym osobom po prostu podobają się domy parterowe. Dlatego również niektóre większe rodziny decydują się na dom parterowy, jednak umieszczony na większej powierzchni. W tym wypadku trzeba postarać się o odpowiednie pozwolenie. Warto przy tym pamiętać, że domy takie prezentują się bardzo ładnie i elegancko, jednak koszt ich budowy może być wyższy niż koszt budowy domu piętrowego o takiej samej łącznej powierzchni.