Okna są swego rodzaju wizytówką mieszkania, czy domu. To właśnie w nich widać często kwiaty, czy różnego rodzaju ozdoby. Mogą one wiele powiedzieć na temat właściciela danego pomieszczenia. Okna możemy urządzić w bardzo różnym stylu – od tradycyjnego po nowoczesny, a nawet awangardowy. Przyjrzyjmy się niektórym z pomysłów, z których będziemy mogli zaczerpnąć inspirację dla własnego domu.

Dekoracje okien – firany czy zasłony

Jedną z podstawowych kwestii dotyczących dekoracji okien jest wybór firan lub zasłon. Wielu z nas z pewnością pamięta lata 80-te czy 90-te, kiedy to panowała powszechna moda na firanki w oknach. W każdy domu, do którego się weszło można było spotkać firany, często takie same albo bardzo podobne. Taki styl wtedy się sprawdzał, jednak z czasem zaczęto od niego powoli odchodzić. Bardziej modne stawały się zasłony, a także firany innego typu – bardziej lekkie i zwiewne, a nie tak ciężkie jak kiedyś. Obecnie firany na nowo są dekoracją okien w wielu domach, jednak są one bardziej subtelne i delikatne. Nie da się ukryć, że mają one wiele zalet, gdyż pozwalają osłonić się przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów. Często są one albo bardzo długie, sięgające do ziemi, albo krótsze, pozwalające swobodnie wyjrzeć przez okno – te ostatnie są bardziej dekoracją niż osłoną przed spojrzeniami z zewnątrz. Z drugiej strony, dość popularne stało się pozostawianie odsłoniętych okien, co sprawdza się szczególnie na wyższych piętrach w mieszkaniach, czy też w domach jednorodzinnych nieco oddalonych lub osłoniętych od ulicy. W takim przypadku wystarczą zasłony, które można zaciągnąć na noc. Ewentualnie możemy wyposażyć okno w rolety, które sprawdzą się za dnia jako osłona przed słońcem, a w nocy jako osłona przed wzrokiem innych osób.

wystrój okien

Ozdoby na okna

Chociaż zazwyczaj firany pełnią funkcję praktyczną, to jednak mogą one być prawdziwym arcydziełem i dekoracją okna same w sobie. Wiele firan czy lekkich zasłon jest skonstruowanych w taki sposób, aby można je było ładnie upiąć. Upięcia te mogą być symetryczne lub asymetryczne, podkreślające indywidualność danego pomieszczenia i jego mieszkańca. Jeżeli chcemy, aby nasze okna prezentowały się wyjątkowo, warto postawić także na unikalne karnisze. Co prawda nie będą one widoczne z zewnątrz domu, ale pozwolą nam stworzyć różnorodne, ciekawie wyglądające upięcia firan, szczególnie jeśli są to karnisze niestandardowe. Poza tym, taka dekoracja okien będzie miała spory wpływ na atmosferę wnętrza i na jego charakter. Jeżeli już wybraliśmy karnisze oraz odpowiednio do nich dobrane firany lub/i zasłony, możemy zastanowić się jakie jeszcze dodatki umieścić na oknie, tak aby prezentowało się ono dobrze zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Dekoracje okienne – kwiaty

Jedną z najbardziej popularnych dekoracji okiennych są kwiaty. Możemy wybierać spośród różnych odmian i gatunków. Łatwo można zauważyć, że jednym z popularniejszych są orchidee, czy też storczyki, które da się dostrzec na bardzo wielu parapetach okiennych. Są one dobrze prezentującymi się kwiatami, które z pewnością spełnią swoje zadanie dekoracji okna. W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać, możemy zdecydować się na storczyki w kolorze białym lub w różnych odcieniach kolorystycznych. Najbardziej popularnymi są kolor różowy, żółty, czasami także niebieski i nakrapiany. Nie musimy jednak ograniczać się jedynie do storczyków. Jeżeli chcemy aby nasze okna nabrały więcej wyrazu, możemy postawić na zupełnie inne kwiaty. Przed dokonaniem wyboru warto upewnić się w jakich warunkach dany kwiat będzie się najlepiej rozwijał i czy lepiej ustawić go na nasłonecznionym, czy też bardziej zacienionym parapecie. Kwiatowe dekoracje okien z pewnością będą jednymi z tych, za których pomocą można bardzo łatwo stworzyć przyjemną atmosferę, a zarazem piękny zakątek.

wystrój okien

 

Wystrój okien – nowoczesny i klasyczny

Jeżeli zadbaliśmy już o kwiaty, możemy przejść do dalszego dekorowania okna. Możliwe zresztą, że zamiast kwiatów wolimy postawić na inne dekoracje okna, które również przykują wzrok i będą się ciekawie prezentować. Przyjrzyjmy się niektórym z możliwości. Jedną z nich będzie wybranie jednej lub dwóch figurek o wybranym przez nas wzorze. Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym wnętrzu i nie w każdym oknie będą się one dobrze prezentować. Zanim więc zdecydujemy się na zakup jednej z nich, warto zastanowić się, czy wpasuje się ona w atmosferę danego pomieszczenia. Inny fakt, jaki należy wziąć pod uwagę to wielkość danej figurki. W niewielkim oknie oraz niewielkim pomieszczeniu, duża figurka nie będzie prezentować się zbyt dobrze. Lepiej będzie postawić na coś mniejszego, co również przyciągnie wzrok i będzie ładnie wyglądać. Jednym z ciekawych pomysłów jest ustawienie w oknie jednej lub dwóch figurek lalek, najlepiej porcelanowych. Możemy również postawić na motywy zwierzęce, czy orientalne.

Czy ozdoby do okna są konieczne

Chociaż dekoracja okien może sprawić, że będą się one prezentować naprawdę wyjątkowo, to jeśli przesadzimy z dodatkami osiągniemy zupełnie odwrotny rezultat. Jeśli więc nie mamy pewności jak dobrać ozdoby okienne, możemy pozostać przy ozdobnych firanach lub zasłonach, a na parapecie postawić storczyka. Takie połączenie z pewnością będzie się dobrze prezentowało, a klasyczny styl okna przyciągnie wzrok zarówno przechodniów, jak i odwiedzających nas gości.