Współcześnie schody w domu to już nie tylko domena wielkich powierzchni.

Dzięki innowacyjnym aranżacjom wnętrz ten stylowy element gości również w małych domkach (trend tak zwanych tiny houses).

W jaki sposób zagospodarować tę przestrzeń?

Pierwszą rzecz, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, to wysokość miejsca pod schodami. Jeśli schody są niskie, raczej trudno będzie wstawić tam biurko lub wysoką lodówkę. W tym wypadku świetnym rozwiązaniem mogą być szuflady lub niskie szafki. Dla moli książkowych taki zakątek to genialne miejsce na przechowywanie cennych tomów książek.

Jeśli z kolei przestrzeń pod schodami jest wystarczająco wysoka (każdy musi tu dopasować do własnych wymogów) można zorganizować to miejsce na przykład jako zakątek do pracy, wstawiając biurko, krzesło i podwieszając półki. Praktycznym rozwiązaniem, zależnie od lokalizacji schodów i potrzeb mieszkańców domu, jest aranżacja wypoczynkowa, z sofą i stolikiem lub wstawienie dodatkowej toalety dla gości.

A co jeśli mamy mało miejsca i liczy się każdy metr kwadratowy? Z pomocą w tej sytuacji przychodzi redakcja www.arrange.pl i podpowiada, że w tym wypadku warto zainwestować w półki lub szafki robione na wymiar, tak aby dostępne miejsce zostało maksymalnie i praktycznie wykorzystane. Meble robione na wymiar mogą też pełnić funkcję stylowej aranżacji wnętrza, a nie tylko zabudowania wolnej powierzchni.

Na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, w jaki sposób zorganizujemy miejsce pod schodami, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na dobrą wentylację, tak by ostatecznie nasz projekt nie skończył się fiaskiem lub ciągłą walką z wilgocią i grzybem. Zależnie od pomysłu może również zaistnieć potrzeba zainstalowania dodatkowego oświetlenia. Dobrze jest też przemyśleć czy zorganizowana w taki sposób przestrzeń będzie praktyczna i łatwa w utrzymaniu czystości.

Jest wiele sposobów na zagospodarowanie miejsca pod schodami. Wszystko zależy od naszych potrzeb, pomysłu i budżetu, ale dobry projekt na pewno jest wart zachodu!